18 Ekim 2010 Pazartesi

HAYATIMIN FİLMLERİ #49.The Others#

Listemi sondan başa doğru sıralamaya, 49. sıradan devam ediyorum.
Filmimiz; 50. sıradaki "Enemy at the Gates" gibi yine 2001 yapımı bir film ve yine 2.dünya savaşı zamanında geçiyor.


49. The Others (2001)
Yönetmen: Alejandro Amenábar
Oyuncular: Nicole Kidman
Imdb notu: 7.8

Altıncı His gösterimden kalkalı henüz iki yıl olmuştu ama yarattığı etki bir nebze olsun azalmamıştı. O filmdeki dahiyane fikir pek çoklarına ilham verdi ama Altıncı His'ten sonra çekilen hiç bir film "The Others" kadar onun yaratacılığına yaklaşamadı.

The Others, izledikten sonra bir kez daha izlemenin şart olduğu filmlerin başında geliyor.
Film ve özellikle senaryo hakkında ne kadar az şey bilerek izlerseniz o kadar iyi. Ayrıca ismi kendisine en fazla yakışan filmlerden biride budur sanırım.

Filmde kan yok, vahşet yok, küfür yok, sex yok, şiddet yok ama olması gereken herşey. Gerilim var, korku var, huzursuzluk var ve birde Nicole Kidman 'ın muhteşem mimikleri var.

Karanlık, soğuk ve atmosferi çok yoğun bir film. Ses efektleri, ışık kullanımı, gölgeler, çekimler ve tabii ki büyük bir sürprize sahip olan zekice yazılmış senaryo, takdir edilmesi gereken yönleri. Kimilerine göre ağır ilerliyor gibi gelebilir ancak bunun bir sebebi var. Korku filmlerinin giderek sıradanlaştığı bu zamanlarda The Others gibi eski usül ve etkili gerilim filmlerine her zamankinden çok ihtiyaç var.

Nicole Kidman çekimlere başladıktan bir süre sonra filmin altından kalkamayacağını söyleyerek ayrılmak istemiş... ''Gözlerimde yıldızlar, aklımda ise sadece aşk hikayelerinde oynayıp mutlu olmak vardı. Bu film yaşamımı etkiledi'' demiş... Bir izleyici olarak yaşamımı etkilemedi belki ama hayatımın filmleri listesine 49. sıradan da olsa adını yazdırmayı başardı...

”Bu ev bir gemiye benzer. Işığın su gibi içeri girmesini engellemek için kapıları ve perdeleri sürekli kapalı tutmalıyız!”
Önceki Filmler:50.Enemy at the Gates

2 yorum:

  1. yazdıklarının hepsine katılıyorum !
    yeniden izleyesim gelmedi de değil hani :)

    YanıtlaSil
  2. Her izleyişte yeni ayrıntılar keşfedilen, ince bir film gerçekten.

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...